A+ A A-
Narzędzia Logowanie
Zaloguj się albo

fb iconZaloguj przez Facebook
http://nokiainfo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/Lajt-Mobilegk-is-107.jpglink
http://nokiainfo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/play2gk-is-107.jpglink
http://nokiainfo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/orange2gk-is-107.pnglink
«
»

Nokia 6310i

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nokia 6310i Nokia 6310i

Nokia 6310i – Java, GSM 1900 oraz kilka innych nowych funkcji. Poza tym to samo co w modelu 6310-GPRS, Bluetooth, HSCSD, elektroniczna portmonetka i cyfrowy dyktafon. Nowy telefon fińskiej Nokii powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

 

Dane podstawowe
Wygląd i kształt telefonów z serii 62xx i 63xx jest bardzo podobny. W modelach 6310 oraz 6310i jedynie układ przycisków został trochę zmieniony. Ten ostatni telefon dostępny jest teraz w trzech nowych wersjach obudowy. Testowany model jest moim zdaniem najładniejszy. Srebrny kolor obudowy współgra z szarym obramowaniem i cienką czarną obwódką wyświetlacza. W porównaniu z modelem 6310 nowością jest możliwość pracy w trzech systemach GSM: 900, 1800 i 1900 MHz. Osoby przebywające w USA nie będą więc musiały korzystać z aparatów zastępczych. Telefon waży tyle samo co model 6310 – 111 gramów. Wymiary Nokii to 129x47x21 mm. Nie jest to mało. Na rynku dostępnych jest wiele znacznie mniejszych telefonów. Na naładowanych do pełna bateriach aparat działa przez maks. 17 dni w trybie standby lub pozwala na przeprowadzenie 6 godzinnej rozmowy. W nowym zestawie, oprócz telefonu, znajdują się: ładowarka, instrukcja obsługi, płyta CD z oprogramowaniem oraz litowa-polimerowa bateria typu Ultra-Slim o pojemności 1100 mAh.

nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokiaFunkcje i wyposażenie 1

Java
Spośród nowych funkcji modelu 6310i zdecydowanie najbardziej interesująca jest możliwość uruchamiania aplikacji Java. Dlatego zacznę od opisu tej właśnie funkcji.
Java 2 Micro Edition (J2ME) to standard umożliwiający uruchamianie w telefonie aplikacji napisanych w języku Java. W przypadku telefonów komórkowych chodzi o odmianę tego języka zwaną MIDP (Mobile Device Information Profile). Programy MIDP cechują się mniejszą liczbą instrukcji oraz zdecydowanie mniejszymi wymaganiami jeśli chodzi o moc obliczeniową oraz wielkość pamięci operacyjnej. W większości przypadków do uruchomienia programu (midletu) wystarczy kilkadziesiąt kilobajtów. Pierwszym telefonem z obsługą języka Java, który dostępny był w Polsce, był Siemens SL45i. W tej chwili wybór jest trochę większy. W ofercie operatorów już znajdują się takie aparaty jak Siemens MT50 czy Nokia 9210; w najbliższym czasie pojawi się wiele nowych telefonów m.in. Nokia 3410, Motorola v60i, v66i oraz testowana 6310i.

Nokia 6310i posiada 141 kB wolnej pamięci na programy Java. Taka wielkość pozwala na wgranie do telefonu od kilku do kilkunastu midletów. nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia Niestety wgranie nowych aplikacji nie jest takie bezproblemowe jak by się zdawało. Dostarczone na płycie oprogramowanie Nokia PC Suite oznaczone jest numerem 4.4. Po jego zainstalowaniu próżno jednak szukać jakiejkolwiek informacji na temat Javy. Dopiero na stronie firmowej Nokii można przeczytać, że program do instalowania midletów Java (Nokia Application Installer) dostępny jest począwszy od wersji 4.81. Wszystko byłoby pięknie-ładnie, gdyby nie rozmiar pliku – 26MB na łączu modemowym może doprowadzić niektórych użytkowników do rozpaczy. Po zainstalowaniu PC Suite 4.81 wszystko działało już bez problemów. Z poziomu instalatora aplikacji możemy wybrać plik programu, który chcemy wgrać do telefonu. Należy jednak pamiętać, żeby przy pobieraniu midletów z sieci zapisać pliki z rozszerzeniem .jar i .jad. Pierwszy plik to sam program, drugi plik - .jad zawiera informacje potrzebne do instalacji. Większość pobranych z sieci midletów działała poprawnie. W telefonie udało się uruchomić m.in. kilka gier, program do wysyłania faksów oraz wygaszacze ekranu. Niestety nie wszystkie midlety były kompatybilne z Nokią. Niektóre programy napisane dla telefonów Siemens w ogóle się nie uruchamiały, podobne problemy pojawiły się również w przypadku kilku innych, poprawnie napisanych aplikacji. Problem ten wynika prawdopodobnie z różnic w implementacji standardu Java. Niektóre programy, które nie działały w Nokii, działały poprawnie na emulotarach Java na PC. Ponieważ na rynku nie ma jeszcze wiele telefonów z Javą, wielu programistów, pisząc aplikacje, sprawdza je właśnie na emulatorach PC. Zakładają oni, że jeśli coś działa na emulatorze J2ME firmy Sun, to powinno też działać w telefonach. Tu niestety się mylą.

Mimo problemów z uruchamianiem niektórych midletów można stwierdzić, że obsługa Javy to jedna z bardziej interesujących funkcji dostępnych w telefonach komórkowych. Stale rosnąca liczba programów pozwala na łatwe zwiększanie funkcjonalności aparatu. W pamięci Nokii 6310i zapisać można m.in. dodatkowe gry, programy do zarządzania pocztą elektroniczną, a także programy do zdalnego administrowania komputerem. Niestety niektóre z nich dostępne są tylko za opłatą.

nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia
nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia

 

Jeśli chodzi o inne funkcje modelu 6310i, to - w porównaniu z Nokią 6310 - niewiele się zmieniło. Aparat oferuje jednak bardzo bogate możliwości i z powodzeniem może być wykorzystywany w pracy zawodowej.
Zacznijmy od transmisji danych. GPRS oraz Bluetooth to dwa standardy, które w najbliższym czasie mają szansę rozpowszechnić się najbardziej. Wszystkie polskie sieci mają teraz w swojej ofercie usługę pakietowej transmisji danych, na rynku pojawia się też coraz więcej akcesoriów Bluetooth. Abonenci sieci Plus GSM mogą, oprócz GPRS, korzystać z szybkiej transmisji danych HSCSD. Telefon podłączyć można do komputera na trzy sposoby: przy pomocy kabla, poprzez łącze na podczerwień IrDA oraz poprzez łącze Bluetooth. Instalacja oprogramowania do obsługi modemu jest szybka i prosta (w przypadku korzystania z połączenia IrDA w systemie Windows 2000 należy jednak zainstalować pobraną ze strony Microsoftu łatkę). Każdy rodzaj połączenia (IrDA, Bluetooth i port szeregowy) instalowany jest jako oddzielny modem. Transmisja danych przebiega bez zakłóceń - telefon nie wylogowuje się samoczynnie z sieci GPRS i zachowuje stale wysokie parametry połączenia. Tym razem miałem okazję sprawdzić jak działa połączenie Bluetooth. Niestety, tutaj pojawił się problem. Telefon w żaden sposób nie chciał współpracować z kartą USB-Blueotooth firmy Gericom. Mimo wielu prób nie udało się połączyć telefonu z komputerem. Hotline Nokii zwalił winę na Gericoma przedstawiciele Gericoma na Nokię. Wszystkim osobom, które zamierzają kupić urządzenia Bluetooth radzę więc najpierw sprawdzić, czy współpracują one z danym telefonem. Urządzenia Bluetooth, jak się okazuje, nie są ani łatwe w użyciu, ani w pełni ze sobą kompatybilne.

Z innych ciekawych funkcji Nokii 6310i wymienić można wbudowany cyfrowy dyktafon (umożliwiający zapisanie do 2 minut nagrania) oraz sterowanie głosowe. Niestety aparat oferuje możliwość nagrania tylko 5 etykiet głosowych dla funkcji oraz 10 dla numerów telefonów.
nokia, Nokia, komorka, gsm, nokiainfo, testy, telefon, telefony, sms, dzwonki, simlock, nokia info, info nokia W kalendarzu pod wskazaną datą można zapisać 4 rodzaje notatek - spotkania, przypomnienia, urodziny lub połączenia. Pamięć telefonu na notatki (obejmująca 250 rekordów) powinna wystarczyć większości użytkowników. Kolejne przydatne funkcje telefonu to m.in. stoper, minutnik, budzik oraz kalkulator.
Alarm wibracyjny Nokii 6310i jest dobrze wyczuwalny, a wybieranie głosowe działa nawet w miejscach o większym natężeniu hałasu. Wielu osobom z pewnością przyda się funkcja tworzenia grup oraz profili. Pierwsza funkcja umożliwia wybranie maks. 5 grup osób z którymi się kontaktujemy. Każdej grupie przypisać można logo lub indywidualny sygnał dzwonka. Funkcja profili umożliwia natomiast szybką zmianę ustawień telefonu w zależności od miejsca, gdzie znajduje się użytkownik, np. gdy znajduje się on na ważnym spotkaniu może wybrać profil "spotkanie" - wtedy sygnał dzwonka jest cichy lub wyłączony. Nokia 6310i udostępnia 5 profili, które można samemu zmieniać, można również ustalić czas działania danego profilu. Po ustalonym przez użytkownika czasie telefon dokonuje samoczynnej zmiany. Bardzo pojemna (500 wpisów) książka telefoniczna umożliwia przypisanie jednej osobie kilku numerów telefonów (np. domowego, służbowego itp.). Ponadto do każdego wpisu dodać można również adresy e-mail, adresy pocztowe oraz krótkie notatki.

Elektroniczna portmonetka
Od dawna wiele mówi się o możliwości dokonywania zakupów przy pomocy telefonów komórkowych. Przez długi czas usługi tego typu dostępne były jednak tylko dla wybranych, testowych grup użytkowników. Wprowadzenie elektronicznej portmonetki w Nokii 6310 i 6310i ma spowodować wzrost popularności transakcji m-commerce. Czy tak się jednak stanie, jeszcze nie wiadomo. Wyniki wielu badań wskazują na to, że zakupy przez komórkę w najbliższym czasie raczej się nie upowszechnią. W elektronicznym portfelu Nokii 6310 zapisać można takie informacje jak numery kart kredytowych czy też dane tele-adresowe zamawiającego. W trakcie zamawiania towarów na stronach WAP wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, a wszystkie dane przekazane zostaną do sklepu w którym dokonujemy zakupów. Dostęp do wszystkich informacji zapisanych w telefonicznym portfelu możliwy jest po wpisaniu kodu.

Ergonomia i obsługa
W przypadku Nokii 6310i o obsłudze i ergonomii można pisać to samo co w przypadku innych telefonów tego producenta. Obsługa jest łatwa i przyjemna. Pozycje menu podzielone zostały a kilka grup ilustrowanych animacjami. Dzięki funkcji pomocy można szybko sprawdzić, do czego służą poszczególne funkcje telefonu. Podświetlany na biało wyświetlacz jest czytelny i kontrastowy. Szkoda tylko, że wielkość czcionki zmienić można tylko w edytorze wiadomości SMS. Wyświetlanie większej liczby wierszy przydałoby się również w innych aplikacjach programu. Przyciski klawiatury mają lekki, aczkolwiek dobrze wyczuwalny klik. Dzięki wbudowanemu słownikowi T9 pisanie wiadomości jest znacznie szybsze niż w przypadku telefonów niewyposażonych w tę funkcję. Zasób słów jest duży co pozwala na wygodne redagowanie tekstu. (Na początku testu telefon miał tylko angielskie, niemieckie i francuskie menu. W serwisach firmowych Nokii można wgrać polskie menu za 120zł). Bardzo przydatne, szczególnie na początku użytkowania telefonu, okazuje się oprogramowanie dostarczone na płytce CD. Dzięki Nokia PC Suite do telefonu wgrać można nowe melodyjki i loga, napisać wiadomość SMS, zmienić ustawienia profili a także zsynchronizować dane z popularnymi programami typu PIM np. MS Outlook lub Lotus Notes. Program potrzebny do załadowania aplikacja Java dostępny jest jednak tylko w nowszych wersjach PC Suite zaczynających się od numeru 4.81.

Podsumowanie.
Nokia 6310i to telefon prawie idealny. Jest prosty w obsłudze, oferuje wiele przydatnych funkcji. Dzięki możliwości instalacji programów Java do telefonu można szybko wgrać nowe aplikacje bądź gry. Niestety nie wszystko działa w pełni sprawnie. Problemy wystąpiły z konfiguracją połączenia Bluetooth oraz w przypadku instalacji niektórych midletów. Trudno powiedzieć, czy wina leży po stronie Nokii - chyba nie. Niektóre standardy po prostu nie są jeszcze w pełni dopracowane co powoduje problemy z kompatybilnością. Mimo opisanych problemów można z czystym sumieniem polecić Nokię z 6310i. Dzięki bogatym funkcjom aparat ten jest idealnym narzędziem pracy. Ocena bardzo dobra.

Źródło: Telix.pl

Więcej w tej kategorii: « Nokia 6510 Nokia 6310 »

NEWSLETTER

REKLAMA

TESTY AKCESORIÓW

TESTY TELEFONÓW

WIDEO RECENZJE

ARTYKUŁY

POLECANE STRONY

eMag.pl
Kodano.pl
MediaMarkt.pl
Saturn.pl
Urwis.pl

PULUB NAS NA FACEBOOK'UCopyright (c) 2005-2017 by NokiaInfo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone